۱۳۹۱ دی ۲۱, پنجشنبه

توفیق اجباری

از دوران کودکی به نگهداری از ماهیان زینتی در آکواریوم خیلی علاقه داشتم و تقریبا شاید 10 ساله بودم که یک آکواریوم مملو از گیاهان آبزی که آنوقتها موجود بود (نظیر برگ سیبی و گندمی) با تعداد زیادی ماهی کوپی داشتم. این علاقه از آن دوران همچنان بود و در طول زمان با شدت و ضعف خودش همواره من را درگیر می کرد. یادش بخیر زمانی یک انباری 2.5 در 7.5 را دور تا دور و 3 طبقه آکواریومهای متعدد (حدود 60 عدد) گذاشته و در گیر پرورش ماهی دیسکوس و آنجل بودم.
 یکی از زیباترین آکواریومهایی که به عنوان آکواریوم پلنت راه اندازی کردم  به ابعاد طول 180، عرض 60 و ارتفاع 80 سانتی متر بود که گنجایش 750 لیترآب را داشت و پس از پرورش گیاهان آبزی متعدد درون آن که حدود 2 ماه بطول انجامید حدود 300 قطعه از انواع ماهیان پلنت درون آن ریخته بودم.
 در صبح اربعین 1391 تانک 750 لیتری در کمال تعجب شکست و 750 لیتر آب کف آپارتمان پخش شد. اگر شما جای من بودید و آن صحنه را می دیدید چه می کردید؟ ماهیها در کف آپارتمان که حدوداَ 10 سانتی متر آب پر شده بود، مشغول شنا بودند. من که خیلی دستپاچه شده بودم سعی کردم به سرعت آب کف آپارتمان را تخلیه کنم و ناگهان روی سرامیک کف پذیرایی سر خوردم و با پا رفتم توی لبه برآمده دیوار و انگشت میانی پای چپم از محل بند دوم شکست و الان هم که دارم این متن را می نویسم دقیقا یک هفته است که پایم در گچ است.
به توصیه پزشک معالج یک هفته گذشته به استراحت گذشت و فرصتی شد تا شروع کنم به ایجاد  وب سایتم (samsol.ir) که یک سال از ثبت آن می گذشت  و همینطور یک سری هم به وبلاگم بزنم.
الان که فکر میکنم میبینم در کنار خانواده عزیزم و برخی از سرگرمی هایی که دارم (پرورش گل و گیاه، پرورش ماهیان زینتی آب شیرین، پرورش گیاهان آبزی و ...) دنیای کاملا متفاوتی خارج از دنیای خشک کار اداری برای خودم ایجاد کرده ام.
همین موضوع بهانه ای شد تا محور اصلی مطالب وب سایتم را به همین موضوعات اختصاص بدهم.
لطفا من را همراهی کنید.
پیشاپیش از همه همراهان تشکر میکنم.
صمد سلیمانی
21 دی 1391۱ نظر:

  1. و چه ماجراها ما با این ماهیها و آکواریوم ها داشتیم :)
    از جمله این خاطرات ترک برداشتن اکواریوم و خیس شدن تمام کتاب ها و دفترهای مدرسه ام بود (سال سوم راهنمایی بودم ) و مواجه شدن با کتابهایی که روی طناب پهن شده بود تا خشک بشن :)

    پاسخحذف